تارنمای رسمی عبدالحمید خدایاری

به تارنمای رسمی عبدالحمید خدایاری شاعر، نویسنده و پژوهشگر بلوچ خوش آمدید .برای استفاده مطلوب در تارنما عضو شوید واز مطالب ناب و منحصر بفرد آن استفاده کنید.

آخرین ارسالی های انجمن

روش های ایجاد انگیزه و رغبت در دانش آموزان توسط معلم

روش های ایجاد انگیزه و رغبت در دانش آموزان توسط معلم

انگیزه به دو نوع درونی و بیرونی قابل تقسیم است.از انگیزه بیرونی می‌توان به تقویت‌کننده‌هایی چون پول، تائید، محبت، احترام، نمره ،واز تقویت‌کننده‌های درونی می‌توان به رضایت خاطر و احساس خوب از یادگیری اشاره کرد.آنچه که بیشتر موجب رفتار خود‌جوش می‌شود، انگیزه درونی است. هدف عمده فعالیت‌های پرورشی معلم یا مربی این است که دانش‌آموز به تدریج از انگیزه‌های بیرونی به سمت انگیزه‌های درونی هدایت شود.
تفاوت اساسی افراد دارای انگیزه درونی با افراد دارای انگیزه بیرونی این است که افراد با انگیزه درونی احساس کفایت بیشتری در خود دارند و کمتر به دیگران اجازه می‌دهند که محرک رفتارشان شوند. این گروه از دانش‌آموزان، خود تعیین کننده رفتارها هستند و به خاطر کفایتی که در خود احساس می‌کنند، باور دارند که می‌توانند با رفتارشان بر محیط خود تأثیر بگذارند.

این گروه از دانش آموزان با انگیزه درون‌گرا، تصورشان این است که موفقیت و عدم موفقیت در تحصیل به خاطر نحوه رفتار صحیح یا غلط خودشان است. اما برخلاف آنها، دانش‌آموزان باانگیزه برون‌گرا، احساس بی‌کفایتی یا کفایت کم داشته و همواره تصور می‌کنند که موفقیت آنها تحت تأثیر عوامل محیطی نظیر:معلم و سوالات سخت است. این گروه از دانش‌آموزان حتی اگر درس بخوانند، باز هم موفقیت چندانی نخواهند داشت. چرا که اندک تلاش آنها به خاطر همان انگیزه‌های بیرونی، همچون فرار از تنبیه یا کسب خواسته معلم است. اینان در صورت کسب موفقیت اندک هم آن را به شانس و تصادف نسبت می‌دهند و نه به تلاش و استعداد خود.

روش های ایجاد انگیزه و رغبت در دانش آموزان توسط معلم

مراحل نوشتن طرح درس روزانه

مراحل نوشتن طرح درس روزانه

مقدمه:

طرح درس یا سناریوی آموزشی برای نخستین بار در سال 1918 توسط"فرانکلین بوبیت" مطرح شد و لزوم استفاده از سازماندهی در امر یاددهی – یادگیری مورد تأکید قرار گرفت. طرح درس به شکل امروزی آن، در سال 1950 به وسیله روان شناسان برجسته امر تعلیم و تربیت "بنجامین . اس . بلوم" شکل گرفت و در سال 1962 " رابرت گلیرز" نظرات تکمیلی خود را در راستای دیدگاههای بلوم مطرح کرد که تا به امروز نیز مدنظر برنامه ریزان و هدف گذاران آموزشی و دست اندرکاران امور آموزشی در سطح جهان بوده است.

در ایران حیات مجدد "طرح درس" مربوط به هشت نه سال گذشته می باشد. لزوم استفاده از طرح درس، به عنوان ابزار کارآمدی در زمینه تکنولوژی آموزشی، در خدمت افزایش کیفیت نظام آموزشی کشورمان قرار گرفت. و طرح درس به عنوان برنامه ریزی و سازمان دادن به مجموعه فعالیتهایی که معلم در ارتباط با هدفهای آموزشی، محتوای درس و توانائیهای دانش آموزان برای مدت زمان مشخص تدوین می گردد مد نظر قرار گرفت.

از محاسن طرح درس می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

مراحل نوشتن طرح درس روزانه

متن کامل نطق میان دستور محمدسعید اربابی نماینده ایرانشهر در مجلس

عرض سلام و ادب و احترام محضر ملت شریف ایران و همکاران عزیزم در مجلس شورای اسلامی و آرزوی توفیق الهی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی و طول عمر با عزت برای مقام معظم رهبری دارم.

حماسه اقتدار سیاسی و به تبع آن، انتخاب شایسته دکتر روحانی و برنامه های ارایه شده ایشان در راستای ایجاد بستر اعتدال در کشور و رای اعتماد قاطع نمایندگان مجلس به کابینه پیشنهادی،فرصت بسیار مغتنمی را برای گذر کشور از پیچ خطرناک فعلی و دستیابی به حماسه اقتصادی فراهم نموده است. اما مردم با امید زیاد به دولت جدید رأی داده‌اند و دولت باید انتظارات و خواسته‌های آنها را تا حد ممکن پاسخ دهد.علی الخصوص نباید خدمت به مناطق محروم را فراموش کرد.

رییس جمهور محترم!! گرفتاری معیشت مردم جدی است و باید چاره ای اندیشید.
از همراهی صمیمانه برخی مسئولین ارزشمند ملی و استانی و مدیران محلی در انجام اهداف بلند نظام در توسعه مناطق محروم حوزه انتخابیه اینجانب شامل شهرستانهای ایرانشهر،سرباز،دلگان و فنوج و بخش های بنت،لاشار،آشار و آهوران و مشاوران بی منت و توانمند دفتر ارتباط مردمی، علی الخصوص در استقلال کامل دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر،موافقت پذیرش سهمیه ۴۵ نفره پزشکی بومی،ارتقاء بخش فنوج به شهرستان و آماده نمودن طرح ارتقاء بخش های بمپور و سرباز،تصویب طرح کاهش تعرفه برق،تصویب مناطق ویژه اقتصادی ایرانشهر و پیشین در کمیسیون اقتصادی مجلس،توسعه علمی و عمرانی دانشگاهها،تکمیل بیمارستان راسک،شروع عملیات اجرایی سد شهریکور،تکمیل بزرگراه بمپور-ایرانشهر،شروع عملیات اجرایی دو بانده ایرانشهر-خاش و دهها پروژه عمرانی و خدماتی دیگر تشکر میکنم.

دنباله متن در ادامه مطلبمتن کامل نطق میان دستور محمدسعید اربابی نماینده ایرانشهر در مجلس
عضویت در خبرنامه سایت