تارنمای رسمی عبدالحمید خدایاری

به تارنمای رسمی عبدالحمید خدایاری شاعر، نویسنده و پژوهشگر بلوچ خوش آمدید .برای استفاده مطلوب در تارنما عضو شوید واز مطالب ناب و منحصر بفرد آن استفاده کنید.

آخرین ارسالی های انجمن

بررسي اجمالي آثار باستاني بلوچستان

بررسي اجمالي آثار باستاني بلوچستان

دامنه تحقيقات و اكتشافات باستان شناسى بلوچستان بسيار وسيع می باشد. اطلاعات ذيل درباره ی فرهنگ ها و تمدن هاى باستانى از كتاب "مطالعه ه‏ایى در باستان‏شناسى بلوچستان" گرفته شده است:

1-  در منطقه كچى، تمدن و فرهنگ 7 هزار ساله "مهرگر" وجود دارد. مردمان اين تمدن با شكار و كشاورزى امرار معاش می كرده و از گوسفند، بز و ساير حيوانات استفاده به عمل می آورده‏ اند. آثارى از خانه‏ هاى گلى و غلات مورد استفاده آنان كشف شده است.

2-  يك خاستگاه تمدنى ديگر در كيچ مكران در حدود قرن پنجم ق.م. كشف شده كه از يك طرف معرّف تمدن اين سرزمين و ازجانب ديگر با تمدنهاى ايرانى، كشورهاى حاشيه خليج فارس در ارتباط بوده‌است.


سلام کاربر گرامی . برای استفاده از تمام مطالب در تارنما عضو شوید .در صورت ثبت نام با نام نامأنوس و مستهجن و ایمیل کذایی اکانت شما مسدود از فهرست اعضا حذف خواهید شد.با عضویت رایگان در این تارنما می توانید از تمامی خدمات فعلا به رایگان استفاده نمایید.
براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !

بررسي اجمالي آثار باستاني بلوچستان ، مطالعه ه‏ایى در باستان‏شناسى بلوچستان ، فرهنگ 7 هزار ساله "مهرگر" ، خاستگاه تمدنى ديگر در كيچ مكران ، منطقه باستانشناسى كويته بنام قلعه گل‌محمد ، آثار باستانى مربوط به هزاره سوم ق.م در بلوچستان ، مناطق باستانی بلوچستان : ژوب، كويته، سوراب، كولى، نال ، تمدن و فرهنگ بلوچستان ، نظام حكومتى ملوك الطوايفى در بلوچستان ، كتاب"تاريخ بلوچستان" ،

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه سایت