تارنمای رسمی عبدالحمید خدایاری

به تارنمای رسمی عبدالحمید خدایاری شاعر، نویسنده و پژوهشگر بلوچ خوش آمدید .برای استفاده مطلوب در تارنما عضو شوید واز مطالب ناب و منحصر بفرد آن استفاده کنید.

آخرین ارسالی های انجمن

داستان کوتاه بلوچی میروک

داستان کوتاه بلوچی میروک

میروک فرزند شاه محمد از طایفه رئیسی و یکی از خانواده های قدیمی ساکن در پیردان (بخش سرباز) است . نام میروک در اصل کوتاه شده ی میرم خاتون است.او را میرگل هم می نامیده اند.در دیوان عزت نام او به شکل مهروک ،مهرگل و مهرجان نیز آمده است.

زیبایی میروک در منطقه زبانزد همه بوده و با اینکه خواستگاران بسیاری از حکام و طوایف گوناگون داشته بوده ، هر کسی را پسند نمی کرده است .در آنجا رسم براین بوده است که از دختر نیز سوال می کنند که آیا خواستگار را به همسری خود قبول دارد یا نه ،حتی دیدن متقابل آنها را موافق و شرع می دانند.ملا فاضل (وفات ۱۲۳۲هجری شمسی ) ، از شاعران بزرگ بلوچ ،از طایفه رند و از اهالی مند که امروزه در بلوچستان پاکستان قراردارد،با شنیدن وصف زیبایی میرک برای خواستگاری به پیردان نزد پدر او شاه محمد می شتابد.

پدر میروک نظر او را خواستار می شود،اما میروک ملا فاضل را،به دلیل اینکه سن زیادی داشته و از سیمای خوشی نیز برخوردار نبوده است ، نمی پذیرد . ملافاضل با اندوه فراوان به دیار خود باز می گردد و از آنجا به وسیله ی یک کپوت (قمری )شعری عاشقانه برای میروک به پیردان می فرستد که از اشعار زیبای بلوچی درباره ی میروک است.

دنباله در ادامه مطلب

سلام کاربر گرامی . برای استفاده از تمام مطالب در تارنما عضو شوید .در صورت ثبت نام با نام نامأنوس و مستهجن و ایمیل کذایی اکانت شما مسدود از فهرست اعضا حذف خواهید شد.با عضویت رایگان در این تارنما می توانید از تمامی خدمات فعلا به رایگان استفاده نمایید.
براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !

داستان کوتاه بلوچی میروک ، داستان بلوچی میرک ، داستان بلوچی میروک ، داستان میروک و ملافاضل ، ملا عزت پنجگوری ، طایفه ی ملازهی ، اهالی پنجگور بلوچستان ، بلوچستان پاکستان ، خواستگاری بلوچی ، پیردان ، طوایف گوناگون ، وصف زیبایی میرک ، طایفه رئیسی ، خانواده های قدیمی ساکن در پیردان ،

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش
عضویت در خبرنامه سایت