تارنمای رسمی عبدالحمید خدایاری

به تارنمای رسمی عبدالحمید خدایاری شاعر، نویسنده و پژوهشگر بلوچ خوش آمدید .برای استفاده مطلوب در تارنما عضو شوید واز مطالب ناب و منحصر بفرد آن استفاده کنید.

آخرین ارسالی های انجمن

تعریف نماد و جایگاه آن در ادب فارسی و برخی نمادهای مشهور

تعریف نماد و جایگاه آن در ادب فارسی و برخی نمادهای مشهور
نمادواژه "Symbol" در لغت به‌معنای نماد ، نشانه ، دالّ ، نمودگار، نمون ، رمز است و در عرف علمی ، کد و سمبل نیز برای آن به‌کار می‌رود .
این اصطلاح ، در حوزه فلسفه زبان ، زبان‌شناسی ، ارتباط‌شناسی و هنر و ادبیات به‌کار برده می‌شود و اصل آن ریشه در ادبیات نشانه‌شناختی جهان باستان دارد . گذشتگان همواره منابعی غنی از رمزها (نمادها) را در ادبیات خود دربر داشته‌اند و نمادها از اركان اساطیر كهن است ؛ بلكه زبان اسطوره ، نماد است . اما اصطلاح نشانه و به تبع آن انواع نشانه از جمله نماد (symbol) ، برای اولین‌بار توسط چارلز ساندرز پیرس (Charles Sanders Peirce: 1839-1914)، فیلسوف پراگماتیست آمریکایی و با تقسیم سه‌گانه نشانه توسط او وارد ادبیات علمی دوران مدرن شد و مورد استفاده در علوم گوناگون قرار گرفت .
پیرس "نشانه‌ها" را به سه دسته معروف شمایل (Icon) ، نمایه (Index) و نماد (Symbol) تقسیم کرده است . این گفتار به مطالعه نماد با رویکرد ارتباط‌شناختی و به‌عنوان یک واسط (Medium) در انتقال پیام می‌پردازد و از جنبه‌های فلسفی محض و زبان‌شناختی صرف در این‌باره صرف‌نظر می‌کند.

 

سلام کاربر گرامی . برای استفاده از تمام مطالب در تارنما عضو شوید .در صورت ثبت نام با نام نامأنوس و مستهجن و ایمیل کذایی اکانت شما مسدود از فهرست اعضا حذف خواهید شد.با عضویت رایگان در این تارنما می توانید از تمامی خدمات فعلا به رایگان استفاده نمایید.
براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !

تعریف نماد و جایگاه آن در ادب فارسی و برخی نمادهای مشهور ، برخی نمادهای مشهور ، نماد و جایگاه آن در ادب فارسی ، تعریف نماد و جایگاه آن ، یخ ( دل مردگی ) ، لاله نماد ( شهید ) ، گل نیلوفر( عزاداری و ماتم) ، سرو (آزادگی و جاودانگی ) ، زیتون ( صلح و آشتی ) ، شیر ( شجاعت ) ، نسیم ( انسان آزاده ) ، عقاب ( بلند پروازی و تیزبینی ) ،

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه سایت